Despre noi parintii

In jos

Despre noi parintii Empty Despre noi parintii

Mesaj Scris de Sorin Marcu la data de Joi Mai 08, 2014 7:42 am

Buna ziua, suntem Sorin (37 ani) si Geanina (24 ani), din Galati, parintii lui Marcu Teodor-Alexandru si Marcu Andrei-Marius, nascuti in Campulung Muscel Arges, pe 12.04.2013, diagnosticati la nastere cu Cheilognatopalatoschizis Bilateral Complet.
Telefon: Sorin Marcu: 0761034864/0755012455 ; Geanina Marcu : 0762043850/0755262142;Email: s.marcu_77@yahoo.com
Prima operatie la 6 luni si 1/2 : cheiloplastie (buza) Dr. Spataru
A II-a operatie la 8 luni : palatoplastie si vomer (palat posterior si omulet) Dr. Spataru.
S-au adaptat foarte bine la tetinele NUK si au luat repede in greutate (1Kg/luna), dupa operatie de buza am folosit biberoane MEDELA dar fara acea supapa pt ca era un ritm prea lent pt apetitul lor, in prezent mananca foarte bine mancare solida/pasata cu lingurita, iar la biberoane folosim tetine fiziologice chicco din cauciuc. Au inceput sa vorbeasca in jurul varstei 9 luni cuvinte si silabe gen:mama, kaka(tata), gogo(?), gugu(?), ala,aka(apa), uma, amama....etc. Am fost la control pe 31.03.2014 unde au fost examinati si s-a constatat evolutie foarte buna. Mergem la control in octombrie 2014 in vederea operatiei de palat anterior(dur).
Sorin Marcu
Sorin Marcu
Admin

Data de inscriere : 07/05/2014
Varsta : 42
Localizare : Galati

http://copiiinostri.wikiforum.ro

Sus In jos

Despre noi parintii Empty Re: Despre noi parintii

Mesaj Scris de Sorin Marcu la data de Lun Iul 14, 2014 2:30 am

Loredana Albu: Bucuresti, mailto: loredana.albu@beigloo.ro, 0726748361
Mamica lui Aron, nascut pe 24.07.2013 cu palatoschizis bilateral incomplet.
Dupa mai multe vizite la spitalele din Bucuresti, Marie Curie & Grigore Alexandrescu, in primele 5 luni de viata ale bebelului, noi am primit suficiente raspunsuri evazive ("Vom incerca o singura operatie, dar nu stim daca iese"/"Sa-l hraniti cu biberon dupa operatie? Nu se poate, dar daca insistati...vedem atunci"/ "Anestezia? O face anestezistul" etc) incat sa decidem sa cautam alta solutie in afara tarii.
Aron a fost operat pe 10.03.2014 in Italia, la Lucca, de prof. Alesandro Massei, intr-o singura etapa operatorie in care s-au inchis atat palatul dur cat si palatul moale. A mancat cu biberonul la 24h dupa operatie, a stat cu mamica si taticul lui in salon imediat dupa, ne-am externat dupa 5 zile si vom merge la control postoperator in luna septembrie.
Bebe are acum 11 luni si vorbeste mult, uneori stalcit, alteori clar, ca toti copiii de varsta lui (spune 'tata', dar spune 'cacaie' in loc de 'tataie', spune 'cucurigu' dar 'banza' in loc de 'branza')etc. Asteptam controlul de 6 luni, dar suntem optimisti.
Sorin Marcu
Sorin Marcu
Admin

Data de inscriere : 07/05/2014
Varsta : 42
Localizare : Galati

http://copiiinostri.wikiforum.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum